Metoda „Kids’Skills – Dam Radę” pomaga dzieciom zdobyć pożądane umiejętności. Dzieci chętniej uczą się nowych zachowań niż próbują pozbyć się problematycznych. Metoda ta może być stosowana od 3 do 11 roku życia. Zmodyfikowaną wersję można stosować w terapii nastolatków. Terapia ta jest dla dzieci z zaburzeniami zachowaniami (agresywność, częste i gwałtowne napady złości, systematyczne przekraczanie norm społecznych, zachowania opozycyjno–buntownicze), z nadpobudliwością psychoruchową, z zaburzeniami emocjonalnymi (nadmierna lękliwość, płaczliwość, lęki, fobie, powtarzające się koszmary senne, trudności w kontaktach z rodzeństwem i rodzicami, milczenie, zaniżona samoocena), z zaburzeniami jedzenia, z zachowaniami autoagresywnymi (próby samobójcze, samookaleczenia), Jest również skuteczna w pracy z problemami z adaptacją w nowym miejscu, nowej sytuacji, nowej grupie, z korzystaniem z toalety, z nabywaniem nowych umiejętności w życiu, z urazami psychicznymi (przebycie choroby somatycznej, wypadki, śmierć bliskiej osoby, rozwód rodziców, przemoc fizyczna, psychiczna), z trudnościami szkolnymi (niechęć chodzenia do szkoły, trudności w przyswajaniu wiedzy, częste konflikty z rówieśnikami lub izolacja).
Okres dojrzewania stawia przed młodzieżą ogromne wyzwania psychiczne, które często bez profesjonalnej pomocy okazują się zbyt trudne do pokonania. W ramach terapii w nurcie TSR można pracować nad zaburzeniami z zakresu depresji i nerwicy, ale również wypracowywać rozwiązania służące poprawie relacji społecznych, czy mające na celu podwyższenie samooceny.
Terapia w nurcie TSR doskonale nadaje się do długoterminowej pracy nad zaburzeniami psychicznymi jak depresja, nerwica, zaburzenia odżywiania itp. jak i do kilkukrotnych spotkań mających na celu zaadresowanie i rozwiązanie konkretnego problemu jak na przykład stres przed egzaminem ósmoklasisty, czy wypracowywanie szacunku wśród rówieśników.
Jako psycholog szkolny z ponad 15-letnim doświadczeniem w pracy z dziećmi i młodzieżą posiadam wypracowane i sprawdzone podejścia terapeutyczne, które teraz z powodzeniem stosuję podczas pracy w prywatnym gabinecie.
Terapia Skoncentrowana na Rozwiązaniach (TSR) jest terapią, w której klient z pomocą terapeuty znajduje najbardziej optymalne rozwiązanie dla trudnej sytuacji, w której się znalazł. W tej terapii nie koncentrujemy się na stawianiu diagnozy, problemu klienta, ale pracujemy na jego zasobach, czyli mocnych stronach. Zadaniem terapeuty jest wyszukiwanie momentów z życia klienta, w których korzystał on ze swoich umiejętności-zasobów. Następnie wzmacnianie tych umiejętności i przenoszenie ich na inne sfery życia i sytuacje, tak by radził sobie z obecnymi trudnościami.
Metoda TSR jest skutecznym podejściem przy pracy z uzależnieniami, ponieważ w pracy z klientem koncentrujemy się na jego mocnych stronach i próbie wykorzystania tych mocnych stron w trudnych sytuacjach. Takie podejście pozwala pominąć dogłębne diagnozowanie problemu, które w klasycznych metodach terapeutycznych zajmuje często dużo czasu i wcale nie musi prowadzić do rozwiązania problemu.
Jeżeli Twój związek przechodzi poważny kryzys spowodowany zdradą, użyciem przemocy, deklaracją chęci odejścia przez jednego z partnerów, czy też wszelkimi innymi problemami jakie może napotykać para, małżeństwo, rodzinna, czy rodzice wychowujący dzieci, umów się na konsultacje, na których wraz z psychologiem skupicie się na identyfikacji problemów oraz dobierzecie metodę pracy, która będzie miała na celu poprawę relacji.
Sprzeczki, kłótnie i szeroko rozumiane "napięte relacje" są wśród młodych rodzeństw zjawiskiem dosyć powszechnym.
Nie oznacza to jednak, że rodzice muszą czekać na poprawę tych relacji do momentu aż dzieci będą dorosłe. Nad relacjami w rodzeństwach skutecznie można pracować z pomocą doświadczonego psychologa.
W terapii wykorzystywana jest metoda „Kids’ Skills – Dam Radę” oraz własne sprawdzone podejścia oparte na wieloletnim doświadczeniu zdobywanym w pracy jako psycholog szkolny.
Porady wychowawcze dla rodziców to spotkania indywidualne, podczas których omawiane są problematyczne zachowania dziecka oraz sposoby radzenia sobie z nimi. Rodzic otrzymuje konkretne wskazówki do pracy z dzieckiem mające na celu eliminację jego trudnych zachowań.